Bio

Ondřej Zámečník je akordeonista, skladatel, aranžér a pedagog. Mezi jeho první autorské projekty patří kapela Ondřej Zámečník Quintet (A. Sikora, V. Beneš, V. Micenko a M. Kotača), kterou založil ještě během studií. V roce 2024 dokončil autorský projekt Dialogues, jehož koncept spočívá v duetech s různými nástroji a hudebníky (P. Čadek, A. Sikora, M. Cálik, V. Beneš, V. Micenko, J. Kavka). Tento projekt vyšel také v tištěné podobě. Spolu s trumpetistou Michalem Cálikem vystupuje v duu, které se zaměřuje na improvizaci, autorskou tvorbu a fúzi různých hudebních stylů.

V současnosti vystupuje na koncertech a festivalech s klasickým, jazzovým i folkovým zaměřením, a to nejen v České republice, ale i v zahraničí (Varšava, Krakov, Opole, Brusel, Dubaj, Trieste, Vídeň, Linz, Curych, Ingolstadt, Soluň, Norrkoping). 

„Hudba je pro mně svět plný objevování. Ve svých kompozicích i hře se snažím spojovat prvky současného a moderního jazzu s hudbou klasickou nebo world music.“

Ondřej Zámečník studoval hru na akordeon na Gymnáziu P. Křížkovského, kde se zaměřoval na argentinské tango (P. Zámečník). Dále se věnoval studiu klasické hudby na Pardubické konzervatoři (A. Dvořák) a dokončil magisterské studium jazzové interpretace na JAMU v Brně (V. Křišťana, J. Slavíka a J. Levíčka). Část studia strávil v italském Terstu, kde studoval jazzovou kompozici na škole Conservatorio di musica Giuseppe Tartini (K. Gesing).

Během své kariéry vystupoval s řadou hudebních těles, jako jsou Moravská filharmonie Olomouc (B. Martinů), Filharmonie Hradec Králové (A. Piazzolla) nebo Filharmonie Brno (T. Larcher, L. Berio). 

Dlouhodobě spolupracuje s písničkářem Pavlem Čadkem, s nímž natočil tři alba („Cellofolk“, „20-30“, „Stepní vlk“), přičemž poslední z nich bylo nominováno na Cenu Anděl 2023. V oblasti world music pravidelně vystupuje s klezmerovým projektem Nišma (Š. Jakubíček, M. Kříž)

Jako hráč nebo aranžér se dále podílel na albech různých umělců, včetně Kláry Veselé („W.O.M.E.N“), kapely Plachý host („Poslední pokušení“) nebo písničkáře Iva Cicvárka („Padá“). Dále jako hráč nebo skladatel spolupracoval na projektech: Czech Virtuosi, Shadow Quartet, Mozartovy děti, Hazafele, Joel Bros,  Já, secese / iMucha, Hausopera, Mikroteatro atd. 

Na divadelní scéně vystupoval s Národním divadlem Brno (Reduta, Janáčkovo divadlo), Městským divadlem Brno, Východočeským divadlem Pardubice, pražským divadlem Hybernia nebo souborem Bazmek Entertainment. 

Od roku 2012 se věnuje pedagogické činnosti na ZUŠ Kuřim, kde se s žáky pravidelně účastní soutěží, velkých koncertů a festivalů. Spolupracuje také se soukromou školou Kohútek, kde se mimo jiné zaměřuje na výuku jazzové interpretace. V poslední době vede rovněž workshopy, ve kterých se zaměřuje nejen na improvizaci. Např.: Akordeonová akademie Brno (2024), Harmonikářský kurz (2024), Musicollage - festival Hudební současnost (2024), Accordion Melting Pot - festival Maraton hudby (2024, jako koordinátor), Letní umělecké kurzy Kuřim (2024) nebo Akordeonové léto Litomyšl (2025).